Evangeliseren onder gevangenen

Coteanu Traian, 58 jaar, getrouwd, vijf kinderen. Hij is evangelist en verbonden aan de Roemeens Evangelische Kerk (BER). “Ik kom uit een vroom, orthodox gezin in Oltenia, maar God zocht mijn ziel. Ik heb Jezus leren kennen.” Een zendingsorganisatie in Roemenië vroeg hem evangelisatiewerk op te zetten in de gevangenis. Nu begeleidt hij een aantal evangelisten en zorgt ervoor dat gevangenen in twaalf gevangenissen regelmatig bezocht worden.
Zijn orthodoxe familie was niet blij dat hij de orthodoxe kerk vaarwel zei. Hij kreeg veel tegenwerking. Zijn broer en twee zussen schaamden zich voor hem. Ook de plaatselijke orthodoxe kerk probeerde hem terug te winnen. “De priester oefende druk uit om me terug te laten keren naar de orthodoxe kerk. Maar de blijdschap over mijn redding was zo groot dat ik niet stil kon blijven zitten. God gaf mij kracht om standvastig te blijven.”
Hij kwam en komt tijdens zijn bezoekwerk in gevangenissen met steeds meer gevangenen in contact. “Ik lees met hen de Bijbel, organiseer Bijbelstudies, spreek over hun leven en hoe zij God kunnen leren kennen. We zingen ook met elkaar. Met Kerst en Pasen organiseren we speciale diensten voor alle gedetineerden. We nodigen dan een jeugdkoor uit en iedereen krijgt een pakketje met voedsel en een boekje. De gevangenen zijn belangstellend en willen graag meer weten uit de Bijbel.”
De evangelist Coteanu ontvangt maandelijks zo’n vijftig brieven vanuit gevangenissen en van ontslagen gedetineerden. Hij beantwoordt ze allemaal. Waar nodig biedt hij de gevangenen nazorg. De evangelist bezoekt de families en begeleidt vrouwen en kinderen van de gevangenen. Vaak wordt hij gevraagd te zoeken naar woonruimte. “Behalve evangelist ben ik eigenlijk ook een diaconaal werker.”
Zegenrijk Het werk ervaart Coteanu Traian als zegenrijk. Hij noemt een voorbeeld. “Ik ben in contact gekomen met een voormalig kapitein uit het leger. Tijdens een overval schoot hij iemand dood. Hij werd veroordeeld tot 22 jaar gevangenisstraf. Tijdens zijn gevangenschap scheidde zijn vrouw van hem en verkocht zijn flat. Hij werd erg depressief en kreeg suïcidale neigingen.” Desondanks werd de kapitein geraakt door het Evangelie. “De man kwam tot geloof en leerde God kennen. Er volgden nog jaren gevangenschap na zijn bekering, maar dat weerhield hem niet om anderen deelgenoot te maken van de verandering in zijn leven. De ex-kapitein fungeerde als contactpersoon tussen een groep christenen in de gevangenis en groepen van diverse kerken. Zijn gevangenschap duurde in totaal 14 jaar en 8 maanden. Hij werd vrijgelaten en evangeliseert nu zelf in de gevangenis. Helaas is de relatie met zijn vrouw niet hersteld. Ze accepteert hem niet meer.”
Coteanu is een van de vele evangelisten in dienst van de Roemeens Evangelische Kerk (BER). Dit kerkgenootschap vindt het belangrijk dat het zaad van het Evangelie over de hele wereld verspreid wordt. De BER-kerk is in de wijde omtrek van de Roemeense hoofdstad Boekarest actief wervend bezig. In dorpen en steden zijn de afgelopen jaren verschillende kerkelijke gemeenten ontstaan. Stichting Hulp Oost-Europa ondersteunt momenteel 14 evangelisten met een maandelijkse bijdrage om hun werk mogelijk te maken.
|